Filmik z przejścia ferraty graniowej na najwyższy szczyt Słowenii. Zmieńcie na HD!!
Na Triglav prowadzi wiele dróg z różnych stron masywu, z których większość to warianty dwudniowe i nie zawsze dobrze oznakowane (szczególnie, że nawet latem może zalegać śnieg). Start z doliny Vrata jest chyba najlepszym wariantem na zdobycie najwyższego szczytu Słowenii w ciągu jednego dnia. Z doliny prowadzą trzy trasy, każda z nich jest wymagająca kondycyjnie, a ich przejście trwa około 9-10h. Na masywie Triglava nawet w lipcu można trafić na dużo śniegu i przy próbie trudniejszych przejść niezbędne może być użycie sprzętu zimowego. My przez brak raków byliśmy zmuszeni zawrócić z drogi Tominskova Pot. Najtrudniejsza trasa przez Triglavską Skrbinę również była zaśnieżona i jedyną szansą zdobycia szczytu pozostałą trasa przez Prag. Pola śniegowe na tej trasie zaczynają się dopiero na wysokości 2150 metrów, czyli na płaskowyżu przed kopułą Triglava. Jest to także miejsce, gdzie przy złej widoczności łatwo się zgubić. Ferrata na wybranej przez nas trasie rozpoczyna się dopiero na grani i prowadzi na szczyt.
Przebieg trasy: od miejscowości Mojstrany, drogą nr 908 Triglavska cesta, która finalnie prowadzi do schroniska Aljażev Dom (1015 m.n.p.m). Po drodze można znaleźć kilka parkingów, następnie podejście drogą asfaltową.
Z doliny Vrata, spod Aljażevskiego Domu prowadzą trzy główne trasy o przewyżeniu 1850 m:
– trasa najłatwiejsza prowadząca przez Prag pot, a następnie przez Triglavski Dom na Kredarici i Mali Triglav, czas przejścia to 6h w jedną stronę (trasa którą wybraliśmy);
– trasa trudniejsza, prowadząca przez Tominskovą Pot, gdzie poruszamy się ferratą Tominsek Pot, a następnie przez Triglavski Dom na Kredarici i Mali Triglav; czas 6,5h (przejście nie udane ze względu na śnieg).
Wymienione powyżej szlaki łączą się mniej więcej na wysokości 2150 m n. p. m. zaraz przed ogromnym płaskowyżem. Z tego miejsca trasa prowadzi do Triglavskiego Domu na Kredarici (2515 m.n.p.m.), jest to najwyżej położone schronisko w Słowenii leżące na przełęczy pomiędzy Kredaricą (2539 m.n.p.m), a Malim Triglavem (2725 m.n.p.m). Dalsza trasa wiedzie właśnie przez Mali Triglav i do szczytu Triglava poprowadzona jest świetna ferrata graniowa, którą bardzo polecam. Na ten odcinek potrzebujemy 1,5h.
– trzecia droga prowadzi przez przeł. Luknja (1758 m.n.p.m), a następnie ferratą Bambergovą Pot na płaskowyż Zaplanja i przez Triglavską Skrbinę na szczyt. Jest to trasa najtrudniejsza (zwana również Plemenice), czas przejścia w jedną stronę to około 6,5h.
Dla osób chcących spędzić więcej czasu na Triglavie jest kilka propozycji startu:
- Z Kocy Pri Savici (650 m.n.p.m.);
- Z Planiny Blato (1140 m.n.p.m.);
- Z Rudnego Polja w Pokljuce (1340 m.n.p.m – najwyżej położony punkt wyjściowy na masyw Triglava);
- Z Starej Fużiny (600 m.n.p.m);
- Z Doliny Krma (parking 940 m.n.p.m);
- Z Uskovnicy (parking 1200 m.n.p.m);
- Z Doliny Kot (parking 950 m.n.p.m).
Ferraty prowadzące na Triglav (powiększ):