Prisojnikove Okno

Droga w Alpach Julijskich prowadząca przez urokliwe Wielkie Prisojnikowe Okno Skalne. Zmieńcie na HD!!

Via Ferrata na Prisojnikowe Okno oraz Prisojnik 2547 m n.p.m. Słowenia (HD)

Droga na Prisojnik (2547 m n.p.m.), to trasa, na którą potrzeba około 6 h, z przewyższeniem 940 metrów. Najbardziej znanym miejscem jest Wielkie Skalne Okno, które znajduje się na północnej ścianie Prisojnika na wysokości około 2300 m n.p.m. Jest to największe okno w Alpach o wysokości 80 metrów. Ferrata prowadząca do Okna jest bardzo efektowna i warta polecenia.

Przebieg trasy: najbardziej popularnym punktem startowym jest przełęcz Vrsic (1611 m n.p.m.), jadąc od Kranjskiej Góry można podziwiać małe lazurowe jeziorka. Nieopodal przełęczy znajdują się dwa schroniska: Ticarjev Dom (1618 m.n.p.m) oraz Postarski Dom na Vrsicu (1688 m.n.p.m). Powyżej schronisk kierujemy się na Wielkie Prisojnikowe Okno, do którego prowadzi ferrata Kopiscarjeva Pot. Na początku tej drogi uwagę zwraca skalna twarz patrząca na nas z oddali.

Sama ferrata zaczyna się od trawersu; w połowie przechodzimy bardzo ciasne przejście pomiędzy skałami w dużej ekspozycji; a później efektowny lekko przewieszony komin po klamrach. Oznakowanie nie jest idealne, więc trzeba czujnie wyszukiwać czerwonych punktów na szlaku. Droga powrotna jest trasą łatwą, o nazwie Grebenska Pot. Szlak wiedzie przez Gladki Rob (1850 m n.p.m.) oraz Sovna Glavę (1750 m.n.p.m) z powrotem do schroniska Ticarjev Dom.

Przykładowa mapa: