Monte Paterno

Nie wyobrażam sobie pojechać w Dolomity i nie zobaczyć TRE CIME DI LAVAREDO!

Ferrata na M. Paterno oraz ferrata Degli Alpini (Tofany) HD

W rejonie Lavaredo stwierdziliśmy, że wejdziemy na szczyt Monte Paterno (Paternkofel) 2744 m n.p.m.. Jest to ferrata, która poza stalówkami dostarcza dodatkowych atrakcji. Na początku szlaku Innerkoflera przechodzi się przez liczne tunele, które zostały wydrążone w trakcie I Wojny Światowej (czołówka obowiązkowa). Dalszy przebieg ferraty jest równie ciekawy. Dopiero końcowy przebieg trasy jest dość stromy, a przed samą przełączką Kozic często zalega śnieg. W tym miejscu poręczówka zapewnia pełną asekurację i raki nie są tu niezbędne. Wchodząc na Monte Paterno trzeba pilnować szlaku, bo przy słabej widoczności można łatwo zabłądzić. Droga powrotna ze szczytu ferratą Forcelle, która również przebiega wśród ruin i jest urozmaicona kilkoma mostkami.

Przebieg trasy– wjazd samochodem do schroniska Auronzo 2320m n.p.m. (bilet za wjazd około 20 euro; bądź autobusem za około 2€). Od Auronzo droga nr 101 wiedzie piękną doliną przez schronisko Lavaredo 2344 m n.p.m.; przełączkę Lavaredo, z której roztacza się niesamowity widok; aż do schroniska Locatelli alle Tre Cime 2450 m n.p.m. Stąd rusza ferrata Sentiero De Lica Innerkoflera prowadząca do Przełączki Kozic, z której wychodzi się na wierzchołek Monte Paterno. Powrót ze szczytu ferratą Sentiero delle Forcelle (ferrata nazywana też Monte Paterno) i dalej drogą 104 do schroniska Lavaredo.

Czas: Dojście do schroniska Locatelli -1h; ferrata Sentiero De Lica Innerkoflera – przejście około 1h30min; później 30min na szczyt. Ferrata Sentiero delle Forcelle – 1h 45min i około 1h drogi trasą nr 104.

Przykładowa mapa: